Dik Milli Kırıcının Rotor Balans Ayarı - Aymak Kırma Eleme - - Haberler - AYMAK Kırma Eleme MakinalarıDik Milli Kırıcının Rotor Balans Ayarı

Balans Ayarı

Yayınlayan Aymak ; Tarih: 2012/4/3 (23181 Okuma)
Balans Nedir ?

Balanslama işlemi bir gövdenin dönerken yataklarına balans edilmemiş merkezkaç kuvvetleri etkilemeyecek şekilde kütle dağılımını ıslaha yönelen bir işlemdir. İşlemin sadece belirli bir dereceye kadar netice vereceği, balanslama işleminden sonra da dönen elemanlarda balanssızlık bulunacağı gerçektir. Bu standart, müsaade edilen kalıcı balanssızlık miktarına dairdir.Günümüzdeki ölçü aletleri yardımı ile balanssızlık çok küçük sınırlara düşürülebilmektedir. Bununla birlikte sınırları aşın derece düşürmek ekonomik olmayabilir. Balanssızlığın hangi dereceye kadar düşürüleceği, teknik ve ekonomik karşılaştırma yapılarak optimum değer geniş ölçme tekniği kullanılarak,laboratuar ve kullanma yerinde doğrulukla tayin edilebilir.Balanslama yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.Bunlar iş parçası nasıl bağlanması gerektiği, kalibrasyon yapılması ve balans almak için nasıl müdahale edilmesi gerektiğidir.İş Parçası Nasıl Bağlanır ?

Öncelikle iş parçasının boyuna bağlı olarak tezgah ayaklarının arasındaki mesafe ayarlanır. Bu mesafe ayarlanırken iş parçasının ayaklar arasında mı yoksa ayakların dışında sarkıtılarak mı çevrileceğinin hesabının önceden yapılması gerekir.Tezgah üzerinde krank, rotor gibi çap olarak küçük parçaların iki ayak arasında aparat kullanmaksızın balansının alınması uygundur.Ayaklar arası mesafe ayarlandıktan sonra iş parçasının çapına göre paletlerin boyunu ayarlamak gerekir. Paletlerin boyu ayarlanırke paletlerin hemen altına bulunan boy vidası sıkılarak veya gevşetilerek paletlerin boyu ayarlanır. Daha sonra paletleri ayaklara sabitleyen vidalar sıkılır.Paletlerin boy ayarlaması yapıldıktan sonra paletlerin herhangi bir kısmında eğim olmamasın bakılmalıdır. İş parçası sağa veya sola eğimli vaziyette kesinlikle bağlanmamalıdır.Ayaklar üzerindeki emniyet kolları kapatılır. Daha sonra emniyet kolları üzerindeki rulmanlı emniyet baskı lamaları iş parçası üzerine paletler üzerindeki yataklar ile aynı düzlemde olacak şekilde iş parçasının yeteri kadar rahatlıkta dönmesini sağlayacak şekilde bastırılır ve vidası sıkılır.Son olarak Shaft Ekseni ile iş parçası ekseni çakışacak şekilde parça ile shaft ekseni vida sıkmak suretiyle bağlanır. Shaftın 0º’lik konumu ile iş parçasının 0º ‘ lik konumu çakışmalıdır.Matkap ile üstten eksiltme yöntemi ile müdahale de bulunacağımız için iş parçası en büyük çapı üst kısmı gelmelidir. Ve Kalibrasyon işlemi bu kısımlardan yapılmalıdır.

Tags: dik   milli   ayar   balans  


Bu kategorideki diğer makaleler Yayınlanma Hits
TESİS KAPATMALARI HAKKINDA
2013/1/9
25515
Besleyiciler
2012/4/18
17887
Dik Milli Kırıcının Rotor Balans Ayarı
2012/4/3
23182
Kum Makinası
2012/3/30
25237
Dik Milli Kırıcılar
2012/3/26
14023
Üçüncü Fabrikamızın İnşaatı Başladı
2011/12/5
10883
BOYABAT BARAJI KONKASÖR TESİSİ DEVREYE ALINDI
2011/10/17
12521
İKİNCİ FABRİKAMIZ HİZMETE GİRDİ
2011/10/17
6605
KOMATEK-2011 FUARINDAYDIK
2011/10/17
6988
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.